З 24 лютого 2022 року інформаційне поле України кардинально змінилося: робота журналістів переорієнтувалася на висвітлення воєнних дій. Це були переважно короткі новини, або рерайтинг повідомлень з офіційних джерел.

Після місяця війни відбулися наступні зміни:

 1. Аналітики агенції зафіксували значний приріст відвідуваності сайтів українських ЗМІ (від 35% до 70%) від “довоєнних” часів. Наприклад, за статистикою SimilarWeb за останній місяць сайт Delo.ua наростив відвідуваність на 75,05% і на сьогодні складає 245 000 відвідувачів на день. Схожі результати демонструють багато провідних ЗМІ.
 2. Такий приріст демонструють ті ЗМІ, які останні 2 роки велику увагу приділяли розвитку своїх соціальних мереж, Telegram-каналів та email-маркетингу. Зараз ці зусилля конвертувалися у приріст відвідуваності сайтів — саме соціальні мережі стали основним джерелом трафіку для них.
 3. Значно зросла частка мобільного трафіку, приблизне співвідношення 63:37.
 4. В редакціях ЗМІ відчули відтік журналістів у зв’язку з евакуацією, мобілізацією і т.д. Скорочення кількості штатних працівників позначилося на можливості генерувати аналітичний контент, або контент бізнесової тематики. Та й в перші тижні війни приорітет таких матеріалів був другорядним.
 5. Зменшилася кількість резонансу статей, через брак часу у редакцій та і взагалі потреби в пошуку інформаційних приводів, їх було достатньо.
 6. Сформувалася захисна психологічна реакція у аудиторії, які почали скорочувати час прочитання новин, фільтрувати джерела інформації і більше концентруватися на загальних звітах по подіях за день, а не на читанні новин протягом дня. А головне, з’явилася потреба у “мирних” позитивних новинах.
 7. Насичення інформаційного поля негативом стало настільки щільним, що відбулося відторгнення у читачів.
 8. Новини бізнесу перші 2 тижні носили поодинокий характер. Переважно в публічну площину виходив великий бізнес з великою кількістю клієнтів та підприємства критичної інфраструктури.
 9. Офіційні джерела закликали ЗМІ та пабліки не висвітлювати в режимі реального часу воєнні дії і в ЗМІ виникла потреба в “тилових” інформаційних приводах: новинах бізнесу, культури, освіти, спорту і т.д.

З огляду на зазначені зміни з кінця березня в ЗМІ відчутно змінився контент:

 1. З’явилися новини бізнесу про відновлення роботи, допомогу армії, волонтерство, про складнощі, які доводиться долати і т.д.
 2. Збільшилася кількість блогів ТОП-менеджменту компаній, зараз редакції демонструють більшу лояльність.
 3. Зросла кількість аналітичних статей з розбором стану галузей, оцінка втрат та прогнози по їх розвитку.
 4. Почали з’являтися “профільні” поради — статті для пересічних громадян з порадами на різні тематики: від фінансів до догляду за собою, від психологічних порад до лайфхаків по профілактиці сезонних захворювань.
 5. Кількість прочитань цих матеріалів та статей значно перевищують “довоєнний” показник, навіть без рекламного просування через збільшення відвідуваності сайтів. До війни середнє число прочитань статей та блогів без інструментів рекламного просування складала 1,5-3 тис. переглядів, зараз же цей показник сягає 5-8 тис.
/*